Coğrafi Yapısı

 Beldemiz, Batıda; Kırklartepe Köyü, Doğusunda; Melekköy Köyü, Kuzeyinde; Yeni Kasarcılar, Güzelköy, Köprülü, Kocatepe Köyleri, Güneyinde; Taşköprü ve Yiğitler Köyleri ile sınır oluşturmaktadır. Beldemiz, 150 ile 420 kotları arasında ve toplam 625 ha alana sahiptir.

Beldemizde çok sayıda akarsu bulunmaktadır. Bu akarsuların en büyüğü olan Salarha Deresi bölgeye adını vermiştir. Bunların yanında Şiletra Deresi, Koha Deresi, Kardeva Deresi, Apiça Deresi, Atyonos (Kasarcılar) Deresi, Sırt Kasarcılar Deresi vb. irili ufaklı dereler bulunmaktadır .

Beldemiz bol yağışlı ve ılıman bir iklime sahiptir. Salarha Vadisi üzerinde bulunan beldemizde Doğu Batı ve Güney istikametlerine gidildikçe rakım yükseldiğinden ısı derecesinde yer yer azalmalar görülür. Ortalama sıcaklık 14,2 derece olup, en yüksek sıcaklık 37,9 derece ve en düşük sıcaklık -7,0 derece düzeyindedir. Yıllık yağış ortalaması 235,70 Kg/m2 olup, 278,2 kg/m2 seviyelerine ulaştığı gözlemlenmiştir. Bölgemizde hâkim rüzgâr yılda 2.782 kez ve ortalama 1,4 şiddetinde esen güneybatı rüzgârıdır

Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.

Bu içerik 6950 kez okundu